Gladbeck Türkiye Camii’nde Hac Seminerleri Sona Erdi.

Gladbeck Türkiye Camii’nde Hac Seminerleri Sona Erdi.

 


Ditib Gladbeck Türkiye Camii’nde, 2012 yılında Hacca gidecek olan hacı adaylarına yönelik yapılan hac seminerleri sona erdi. Din Görevlisi Kasım OĞAN tarafından hacı adaylarına toplam beştane seminer verildi. Seminerler, 15.09.2012 Cumartesi ve 16.09.2012 Pazar günü yatsı namazından sonra, 22.09.2O12 Cumartesi ve 23.09.2012 Pazar günü yatsı namazından sonra ve 30.09.2012 Pazar günü yatsı namazından sonra yapılmıştır. Bilgisayar ve bima destekli yapılan seminerler büyük ilgi görmüştür.
Semineri takip eden hacı adaylarına, Din Görevlisi Kasım OĞAN tarafından hac öncesi hazırlıklar ve hac seyehati esnasında takip edilecek yol haritası anlatılmış; hac ibadetinin edası ile ilgili hac menasiki hakkında bilgilendirmelerde bulunulmuş; ihram ve ihram yasakları, hac cinayetleri (suçları) ile ilgili cezaların ödenme vakti ve yerleri hususunda pratik bilgiler sunulmuştur.Ayrıca ihramın nasıl giyildiği; ihramlıyken nelere dikkat edilmesi gerektiği; tavaf ve sa’yın nasıl yapıldığı….vb bir çok konu uygulamalı olarak anlatılmıştır. Seminerler esnasında duygulu anlar yaşayan hacı adaylarıseminer sonrasında, anlatılan konulardan çok istifade ettiklerini, özverili anlatım ve gayretlerinden dolayı Din Görevlisi Kasım OĞAN’a canı gönülden teşekkür ettiklerini dile getirdiler.
Din Görevlisi Kasım OĞAN ise seminerler sonunda yaptığıkonuşmasında “haccın sabır ve güç gerektiren bir ibadet olduğunu; kutsal mekanlara giderken bol bol sabır götürmemiz gerektiğini; kabul edilen bir haccın karşılığının ancak cennet olduğunu; haccı kabul edilmiş bir mü’minin annesinden doğduğu gündeki gibi günahsız hale geleceğini; bunun için oralarda her zaman ibadetle meşgul olmaya çalışmamız; gıybet, iftira, dedikodu başta olmak üzere tüm kötü lüklerden ve malayânîşeylerden uzak durarak haccımızı korumamız gerektiğini; kendisinin de bu sene kafile başkanı olarak hacca gideceğini” ifade ederek Yüce Mevlamızın haccımızı kabul etmesi dua ve temennisinde bulundu. Seminerler dualar ve çeşitli ikramlarla son buldu.

 

 


 


 

Dernek Başkanı


NADIR KAHRAMAN

BASKAN

Diğer Diller

Turkish Arabic Dutch English French German Italian

Anket

Sitemizi nasıl buldunuz?
 

Kullanıcı Girişi