Tarihçe

Gladbeck Türkiye Camii

 Kısa Tarihçesi

 Bölgemizde hayli yekün tutan Müslüman-Türk cemaatın ihtiyaçlarını ve işlerini takib etmek vatandaşlarımız arasında irtibatı sağlamak maksadıyla ilk derneğimiz İslam Türk birliği adıyla 1976 da kuruldu.

1982 ye kadar Phönix str.16 da faaliyetlerine devam eden Derneğimiz,üyelerin artması,işlerin çoğalması sonucu mevcut mekanın yetersizliğini göz önüne alarak daha geniş bir bina bulma çabalarına girişti. Land str. 67 de ki bina satın alındı ve 1982 yılında binada gerekli tadiratlar yapılarak camiye dönüştürüldü.

 

Gayri resmi olan derneğimiz de bu arada gerekli müracatlar yapılmak süretiyle Türk İslam Kültür derneği (Türkisch İslamische Kultur Verein) adı ile resmen tescillendi. Kısa zamanda burasıda yetersiz hale gelmeye başladı. Çareler arandı, yeni görüşmeler yapıldı.Bitişik arsa No: 69 satın alındı.Mevcut yere uygun bir camii yapma projemiz 4 yıl uğraşılmasına rağmen belediyeye kabul ettirilemedi.

Ekim 1994 seçimleri sonucu belediye başkanı değişti , yeni başkan derneğimize yeni bir arsa bulunursa oraya ruhsat verebileceğini teklif etti.

 

Külliyemizin şuandaki yerinin satın alınması ve yapılan projeye musaadenin verilmesi çok sürmedi bu arada Land str.69  daki bina satıldı. Ekim 1995 de temeli atılan külliyemizde aralık 1997 ilk namz kılındı ve 1998 de Gladbeck Türkiye Camii olarak resmen açıldı.

Daha sonra camimizin etrafında bulunan 3 tane 3 er katlı olan evler alındı ve bu evlere gerekli olan tadiratlar yapıldı.

 

1976 dan 2004’ e uzanan çeyrek asırlık bu mücadelede emeği geçen Dernek mensublarına , maddi ve manevi desteklerini bıkmadan yılmadan devam ettiren fedakar Cemaatımıza, din görevlilerimize, emeği geçen Sanaatkarlarımıza, bizlere karşı tolerans ve anlayış gösteren Alman komşularımıza  ve yetkililere teşekkürlerimizi arz ederiz.

Böyle bir eseri bizlere nasib eden Yüce Mevlaya şükürler olsun.

 

Dernek Başkanı


NADIR KAHRAMAN

BASKAN

Diğer Diller

Turkish Arabic Dutch English French German Italian

Iletisim

Türkisch-Islamischer Kultur Verein e.V.



Tel:+49 02043/66710
Fax:+49 02043/22047

E-mail:info@ditib-gladbeck.de

Anket

Sitemizi nasıl buldunuz?
 

Kullanıcı Girişi


Hizmetler








Ziyaretçi Sayacı

Bugün5
Dün287
Hafta775
Ay5542
Toplam766968

(C) Fliesenstadt